Nad statistično regijo Savinjska gradimo informacijski oblak SAVINJSKA.kupujLOKALNO.si ... PRIDRUŽITE SE NAM ....
Galerija Velenje se nahaja v središču mesta, kjer ponosno stoji v modernistični stavbi, zasnovani leta 1971. Zgradba, ki je delo arhitekta Adija Miklavca, je del mestnega jedra na Titovem trgu in je umeščena med pomembne kulturne objekte mesta.
Ustanovitev galerije sega v leto 1976, ko je bila del takratnega kulturnega centra. Prvi galerijski zbirki (Lojzeta Perka in Sodobno slovensko slikarstvo) sta bili postavljeni v Knjižnici Kulturnega centra Ivan Napotnik Velenje, znotraj katere je bil tudi razstavni prostor. Kmalu zatem se je galerijska zbirka zaradi širjenja knjižnice preselila na Velenjski grad, kjer so se razstave začele sistematično dopolnjevati. V zbirko so bili vključeni tudi umetniki, povezani z lokalnim okoljem, kot so Ivan Napotnik, Alojz Zavolovšek, Anton Herman, Majda Kurnik in Ciril Cesar.
Po izselitvi knjižnice leta 2005 je galerija pridobila celoten prostor v zgradbi na Titovem trgu 5, kjer se je lahko še bolj posvetila svojemu poslanstvu. Leta 2008 je postala samostojni javni zavod, od leta 2016 naprej pa deluje kot enota Festivala Velenje in se programsko ter strokovno osredotoča predvsem na sodobno umetnost.
Galerija Velenje programsko in strokovno predstavlja predvsem sodobno umetnost Šaleške, Zgornje Savinjske doline, Slovenije in Evrope. Poleg mladih avtorjev predstavlja tudi znane in prezrte slovenske avtorje, s čimer stopnjuje prepoznavnost. Sledi in predstavlja nove osebne opuse, pregledne in retrospektivne razstave predvsem tistih ustvarjalcev, ki so povezani z Velenjem in s Šaleško ter Zgornje Savinjsko dolino.
Pomemben del poslanstva galerije je tudi izobraževalna in raziskovalna dejavnost. Zbirka Galerije Velenje se z več kot 1.600 deli uvršča med pomembnejše likovne zbirke v Sloveniji in poleg slikarstva ter kiparstva slovenske moderne in sodobne umetnosti vključuje tudi dela študentov ALUO, grafiko, fotografijo, risbe ter mednarodno zbirko slikarstva.